შპს "იბერია სტარ გრუპი" ქუთაისში საგუბერნიო ციხის დემონტაჟს ახორციელებს და მის ადგილას საცხოვრებელი კორპუსის მშენებლობას გეგმავს.
დემონტაჟი ექვემდებარება ციხის ტერიტორიაზე არსებული სამლოცველოც.
პროცესს ქუთაისის სამოქალაქო საზოგადოების ნაწილი ეწინააღმდეგება. მათ გუშინ საგანგებო მიმართვაც გაავრცელეს.
შპს.,,იბერია სტარ გრუპი,, განცხადებებს ცილისმწამებლურს უწოდებს.
,ბოლო პერიოდში ვრცელდება სხვადასხვა სპეკულაცია და, მათ შორის, ცილისმწამებლური განცხადებები ქ. ქუთაისში ე.წ. ყოფილი საგუბერნიო ციხის ტერიტორიასთან დაკავშირებით.
მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, გვინდა საზოგადოებას მივაწოდოთ რეალურად დადასტურებული ინფორმაცია:
ე.წ. პირველი საგუბერნიო ციხის ტერიტორია არასოდეს ყოფილა არც არქიტექტურული და არც დანიშნულებით ისტორიული ან/და კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი;
ტერიტორია გასაყიდად, ყოველგვარი საინვესტიციო ვალდებულების გარეშე, 2016 წლიდან ჯამში 11-ჯერ იყო გამოტანილი საჯარო აუქციონზე;
2021 წლის მაისში, ტერიტორია მე-11 საჯარო აუქციონზე სახელმწიფოსგან შეისყიდა კომპანიის დამფუძნებელმა, იმ პერიოდისთვის ქუთაისის შესაბამის ზონაში დადგენილ კვოტირებულ ფასზე (კვ.მ — 125 ლარი) მნიშვნელოვნად მაღალ ფასად;
ტერიტორიიდან და მასზე მდებარე შენობებიდან, სახელმწიფოს მიერ წინასწარ, „გამოშიგვნის“ პრინციპით, სრულად იყო გამოტანილი არსებული მეტალი/რკინა. აღნიშნული პროცესი განხორციელდა ჩვენი კომპანიისა და მასთან დაკავშირებული პირების ყოველგვარი მონაწილეობის გარეშე, შესაბამისად, კომპანიის დამფუძნებელმა შეისყიდა მხოლოდ ტერიტორია და მასზე მდებარე არამდგრადი და არააღდგენადი ნანგრევები;
2021–2025 წლებში ჩვენი კომპანია აქტიურად თანამშრომლობდა როგორც მუნიციპალურ, ისე სახელმწიფო მარეგულირებელ უწყებებთან ტერიტორიის განაშენიანების პროექტის შესათანხმებლად;
შემუშავებულია პრემიუმ კლასის, მაღალხარისხიანი, დაბალი განაშენიანების უბნის პროექტი, რომელიც უნიკალური იქნება ქუთაისისთვის და ქალაქში დაახლოვებით 42 მილიონი დოლარის ინვესტიციას მოზიდვას;
2021 წლიდანვე შესაბამის საეკლესიო/სასულიერო სტრუქტურებთან შეთანხმებულია ტერიტორიაზე არსებული სალოცავი კუთხის დემონტაჟი და პროექტი ითვალისწინებს ამავე უბანში ახალი ეკლესიის მშენებლობას;
ახალი უბანი გამოირჩევა მაღალი ხარისხითა და არქიტექტურული სტანდარტით და ჩვენი რწმენით, მომავალში, გახდება ქალაქისთვის მნიშვნელოვანი საზოგადოებრივი სივრცე.
დღესდღეობით ტერიტორია წარმოადგენს მხოლოდ საშიშ ნანგრევებს, რომლებიც ქმნის ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების რისკებს როგორც მიმდებარე მოსახლეობისთვის, ისე გამვლელთათვის. აღნიშნული საფრთხეების შემცირების მიზნით, კომპანიის მიერ პერიოდულად ხორციელდებოდა სადეზინფექციო სამუშაოები.
ჩვენ, როგორც ტერიტორიის კანონიერ მესაკუთრეებსა და მფლობელებს, ვთვლით, რომ გვაქვს პასუხისმგებლობა როგორც ქალაქის, ისე მოქალაქეების წინაშე — ვუზრუნველვყოთ გარემოს უსაფრთხოება და მოწესრიგება, შესაბამისად, დაწყებულია და მიმდინარეობს ტერიტორიის გასუფთავების სამუშაოები, მათ შორის სამშენებლო ნარჩენების გატანა.
იბერია სტარ გრუპი უკვე 20 წელზე მეტია ახორციელებს ქალაქისთვის მნიშვნელოვან განვითარების პროექტებს. გვჯერა, რომ ტაბიძის ქუჩაზე დაგეგმილი ახალი უბანი იქნება კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი ქუთაისის ურბანული განვითარებისა და საინვესტიციო პოტენციალის გაძლიერების მიმართულებით.
აქვე, გვინდა მოვუწოდოთ ყველა მედია საშუალებას, პასუხისმგებლობით მოეკიდონ ინფორმაციის გავრცელებას, დაეყრდნონ გადამოწმებულ ფაქტებს და თავი შეიკავონ ისეთი ცნობების ტირაჟირებისგან, რომლებსაც მოსახლეობა შეცდომაში შეჰყავს და ეფუძნება ცილისმწამებლურ და არაზუსტ ინფორმაციას.
გვჯერა, რომ ქალაქის განვითარება, ინვესტიციების მოზიდვა და უსაფრთხო გარემოს შექმნა საერთო ინტერესია, ამიტომ მნიშვნელოვანია, რომ არ შეფერხდეს ბიზნესის მხრიდან განხორციელებული ძალისხმევა, რომელიც მიმართულია ქუთაისის ეკონომიკური და ურბანული განვითარებისკენ.,,- შპს. ,,ივერია სტარ გრუპი,,.